lagkommentar till offentlighets- och sekretesslagen
Lagkommentaren är skriven av Håkan Sandesjö, Lars Clevesköld, Nina Nilsson Rådeström och Monika Wendleby.
Den här lagkommentaren är en del av JP Juridiskt Bibliotek där du hittar alla våra lagkommentarer, samt analyser av ny lagstiftning och oklara rättsfrågor. Klicka på Prova gratis för att testa tjänsten och hålla dig à jour med gällande rätt.
Kommentar till offentlighets- och sekretesslagen
I denna lagkommentar till offentlighets- och sekretesslagen (OSL) redovisas under varje paragraf relevanta förarbetsuttalanden, rättspraxis och doktrin. Kommentaren vänder sig till de myndigheter och domstolar som tillämpar lagen men också till andra som i sin verksamhet kommer i kontakt med frågor som berörs av sekretessregleringen.
Lagen består av sju avdelningar med sammanlagt 44 kapitel. Kommentaren är författad av före detta hovrättsrådet Lars Clevesköld, universitetsadjunkten Nina Nilsson Rådeström och före detta generaldirektören Håkan Sandesjö. Arbetet med kommentaren är fördelat mellan dem på följande sätt:
Lars Clevesköld svarar för kommentaren till 1–15, 18, 23, 25 och 29 kap. Nina Nilsson Rådeström svarar för kommentaren till 16–17, 19–20, 30–32, 35 och 41–44 kap. Håkan Sandesjö svarar för kommentaren till 14, 21, 22, 24, 26–28, 33–34 och 36–40 kap.
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom förvaltningsrätt:
Tjänster
Tjänsten för dig som arbetar med förvaltningsrättsliga frågor såväl inom privat som offentlig verksamhet.
JP Rättsfallsnet—Kommunallagen
Tjänsten ger dig tillgång till alla domar på området. För dig som arbetar med kommunalrättsliga frågor är tjänsten ett värdefullt stöd.
JP Rättsfallsnet—Sekretess
JP Rättsfallsnet–Sekretess ger dig tillgång till alla domar om sekretess som avgjorts med stöd av tryckfrihetsförordningen och OSL.
Nyheter
Kommunstyrelsen i Staffanstorp beslutade i mars 2022 om ett omedelbart stopp mot att ta emot kvotflyktingar. Beslutet kan enligt tingsrätten inte medföra ansvar för tjänstefel.
3 feb 2026
Oavsett om dina formuleringar i ett beslut har tillkommit genom mallar, AI eller tidigare beslut gäller det att vara noggrann i korrekturläsningen. I denna analys framhåller jurist Maria Bjurholm ett JO-beslut som kan tjäna som påminnelse.
2 feb 2026
Från och med den 1 mars 2026 får kommuner större möjligheter att göra registerkontroll vid anställning. Det har riksdagen röstat ja till.
2 feb 2026