Kurs

AI och automatisering

AI och automatisering

Om kursen

I takt med att AI-lösningar och automatisering blir alltmer avancerade och får större betydelse i samhället blir det också centralt att juridiken hänger med och går i samklang med utvecklingen – och att vi lär oss att använda juridiken som en möjliggörare i stället för en bromskloss. Kursen syftar till att ge insikt i den digitala transformationen där deltagarna får sakkunskap vad gäller lagstiftning om AI och andra digitala teknologier. Ingen förkunskap krävs inom vare sig juridik eller digitalisering, men deltagarna förmodas ha ett intresse för dessa fält samt för hur de interagerar med varandra.

Programpunkter

  • Introduktion till ämnet: digitalisering, AI, algoritmiskt beslutsfattande, ChatGPT
  • Juridiska möjligheter och risker
  • Vilka lagar och regler gäller? En överblick
  • AI-förordningen
  • GDPR och personuppgiftshantering
  • Immaterialrätt – vem äger det som AI skapar?
  • Algoritmisk orättvisa
  • Diskussion och erfarenhetsutbyte

Kursmaterial

Allt material som tas upp under kurser får du tillgång till via en kursportal. Om du inte sedan tidigare har inloggningsuppgifter så skickas de till dig senast dagen innan kurstillfället.

I samband med kurstillfället får du även tillgång till informationstjänsten JP ITnet, där du hittar ytterligare fördjupande material inom rättsområdet.

Agnes Hammarstrand

Kursledare

Agnes Hammarstrand Advokat och partner, Advokatfirman Delphi
Charlotta Kronblad

Kursledare

Charlotta Kronblad Jurist, doktor i digital transformation från Chalmers, samt post doc på House of Innovation, Handelshögskolan i Stockholm

Charlotta Kronblad arbetar som doktorerat på ”Digital impact on the legal field” på Chalmers Tekniska högskola och som dessförinnan arbetade 10 år som jurist både i privat och offentlig verksamhet. Hon är en välkänd föreläsare i gränslandet mellan digitala teknologier, juridik och organisationsutveckling. Charlotta håller utbildning inom IT-rätt och dataskydd.

Tillgängliga kursupplägg

Livesänd kurs

Livesänd kurs

09:30-15:30 Livesänd Antal platser stacks 5990 kr exklusive moms

Är ni flera som vill gå kursen?
Skicka förfrågan om offert.

Kurs: AI och automatisering

Tillfälle: den 5 mars 2024 09:30-15:30 webbsänd

1. Deltagare

2. Företagsinformation

3. Fakturaadress

Se vår integritetspolicy Se våra villkor

Kurs: AI och automatisering

Skicka in er förfrågan här så hjälper vi till med en gruppbokning.

Se vår integritetspolicy
Kurs i Stockholm

Kurs i Stockholm

09:30-15:30 Stockholm Antal platser stacks 6490 kr exklusive moms

Är ni flera som vill gå kursen?
Skicka förfrågan om offert.

Kurs: AI och automatisering

Tillfälle: den 5 mars 2024 09:30-15:30 i Stockholm

1. Deltagare

2. Företagsinformation

3. Fakturaadress

Se vår integritetspolicy Se våra villkor

Kurs: AI och automatisering

Skicka in er förfrågan här så hjälper vi till med en gruppbokning.

Se vår integritetspolicy

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom it-rätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

  • JP ITnet

    Informationstjänsten för dig som arbetar med juridiska frågor inom IT och dataskydd.
  • JP Registerförteckning

    Ett enkelt och användarvänligt verktyg för att uppfylla krav på dokumentation av personuppgiftsbehandling.
  • Rådgivning inom dataskydd

    Behöver du vägledning i frågor som rör GDPR och dataskydd? Våra specialiserade jurister hjälper gärna till.

Nyheter

I sin granskning konstaterar IMY att Vklass inte skyddat personuppgifterna tillräckligt och att bolaget nu måste förbättra sin förmåga att upptäcka och utreda incidenter.

29 aug 2023

I vårt domsreferat kan du ta del av kammarrättens bedömning.

28 aug 2023

I denna analys berättar vår expert Gastón Fernández Palma om AI, AI-förordningen och några aspekter att beakta innan du kastar dig över utveckling och tillämpning av AI.

18 aug 2023