Lagkommentaren är skriven av Vanja Marcusson. Kommentaren fokuserar på den praktiska tillämpningen och tolkningen av bestämmelserna i lagen.
Är du intresserad av våra tjänster? Ange dina kontaktuppgifter nedan samt vilken tjänst du vill testa så kontaktar vi dig inom kort med inloggningsuppgifter för en kostnadsfri testperiod.
Upphandling av koncessioner skiljer sig från annan upphandling genom att den ersättning som leverantören får helt eller delvis kommer från dennes rätt att utnyttja koncessionsföremålet, och genom att leverantören också övertar verksamhetsrisken. På grund av att koncessioner kan möjliggöra för det allmänna att genomföra investeringar till en betydligt lägre kostnad än vad som är fallet vid en traditionell upphandling har det blivit en alltmer intressant upphandlingsform.
Koncessioner har använts inom EU en längre tid men någon samlad reglering har inte funnits förrän 2014 då upphandling av koncessioner kom att regleras i ett separat upphandlingsdirektiv. Direktivet har införlivats i svensk rätt genom lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner, LUK. Den nya lagens struktur och innehåll påminner i stora delar om de andra upphandlingslagarna. Förfarandet är dock inte lika reglerat och bestämmelserna i LUK lämnar generellt en större frihet åt den upphandlande myndigheten eller enheten att själv avgöra hur upphandlingen ska genomföras.
I lagkommentaren analyseras de olika paragraferna i lagen i syfte att tydliggöra hur varje enskilt rekvisit ska tolkas. Bestämmelserna sätts också i relation till varandra, till de underliggande artiklarna i direktivet och till de bestämmelser i de andra upphandlingslagarna som kan vara till ledning för tolkningen. Hänvisningar görs till relevant praxis från både EU-domstolen och de svenska domstolarna.
Kommentaren är utformad för att vara till nytta för alla som på olika sätt behöver vägledning för att kunna bedöma om och hur de ska tillämpa lagen.
Denna lagkommentar är delvis publicerad och innehåller kommentarer till paragrafer i flera kapitel. De återstående kapitlen kommer att publiceras löpande.
Kammarrättsråd, Dömande avdelning, Kammarrätten...
Närmare 9 av 10 regioner ställer i hög utsträckning krav på tillgänglighet i offentliga upphandlingar, av kommunerna är det 6 av 10. Det visar Upphandlingsmyndighetens nationella upphandlingsenkät.
29 aug 2023
Läs mer om domstolens bedömning i målet här.
28 aug 2023
Analys kring en ny dom från Kammarrätten i Stockholm, där domstolen prövar ramarna för upphandlingar som genomförs enligt det nya 19 kap. LOU.
24 aug 2023
JP Infonets webbplatser använder cookies för att fungera på ett bra sätt. Genom att välja "acceptera" samtycker du till att cookies används. Läs mer
Kakor som används för att avgöra vilka sidvisningar som hör till samma användarbesök. Behövs för inloggning samt optimering.
Denna kaka används för att hålla reda på vilka kakor som användaren accepterat att vi lagrar.
Denna kaka sätts för användare som använder federerad inloggning.
Denna kaka sätts för användare som skickat in kursutvärderingar.
Denna kaka sätts då en användare vill dölja en notis.
Denna kaka håller reda på om användaren har lämnat sin e-postadress när den ska ladda ner en fil från den publika sajten.
Kakan möjliggör för webbkursexamintioner för användare utan personligt konto.
Kaka som används för uppspelning av video. Används för att hålla en anonym användarsession.
Sparar språkval för Twitter-flödet.
Denna kaka används för att särskilja användare.
Kakor som används för besöksmätning.
Dessa kakor används för webbanalys funktionalitet och tjänster från hotjar.
Används för risksigillet i sidfoten på publik sajt.
Används för att analysera användarbeteende och skräddarsy marknadsföring.
Kakor för Google Advertising
Kaka för att spara IP-adresser för att identifiera företag eller organisationer som besöker webbsidan.