Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Ändringar i upphandlingslagarna från 1 juli 2025

Från och med den 1 juli 2025 träder nya ändringar i kraft i LOU, LUF och LUK. Ändringarna innebär bland annat att det tydliggörs att bestämmelserna om rätt till överprövning och skadestånd i dessa lagar även omfattar överträdelser av unionsrättsliga bestämmelser om upphandling. Konkurrensverkets tillsyn påverkas också av ändringarna då den även ska omfatta IPI-förordningen.

Publicerad 22 maj 2025

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom konkurrensrätt och upphandlingsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

HFD har i ett mål från mars i år klargjort hur den ser på tidpunkten för avslutandet av ett upphandlingsärende. Vår expert analyserar domen!

23 maj 2025

Ny statistik från Upphandlingsmyndigheten visar att antalet inkomna överprövningsmål i förvaltningsdomstolarna minskade med 2,6 procent under 2024 jämfört med 2023, och uppgick till 3 893 mål. 

22 apr 2025