JP Rättsfallsnet–Jakt och fiske ger dig tillgång till alla domar på området.
Är du intresserad av våra tjänster? Ange dina kontaktuppgifter nedan samt vilken tjänst du vill test så kontaktar vi dig inom kort med inloggningsuppgifter för en kostnadsfri testperiod.
Med JP Rättsfallsnet–Jakt och fiske får du en komplett bevakning av domar och beslut som rör det relevanta inom området miljörätt. Materialet utgör ett stödjande underlag för arbete med frågor som rör exempelvis viltvård, jakträtt, ringmärkning, anmälningsskyldighet, avgifter och myndigheters befogenheter.
JP Rättsfallsnet innehåller idag över tre miljoner domar. Ur denna samling hämtar JP Rättsfallsnet–Jakt och fiske samtliga domar som avgörs med stöd av exempelvis jaktlagen (1987:259), lagen (2000:592) om viltvårdsområden, växtskyddslagen (1972:318) och djurskyddslagen (1988:534). På så sätt får du tillgång till just de domar som har betydelse för ditt arbete.
2007-idag
1978-idag
2005-idag
2011-idag
Med utredningsverktyget kan du bearbeta allt juridiskt material direkt i tjänsten. Verktyget passar exempelvis för att göra rättsutredningar, dokumentera pågående projekt eller skapa egna mallar och checklistor för interna processer.
Med hjälp av sökordsbevakningen har du möjlighet att skräddarsy ditt eget informationsflöde för exempelvis specifika lagrum, ämnen eller företeelser. Uppdateringarna skickas via mejl så ofta du själv önskar.
Vi arbetar med en av marknadens främsta sökmotorer för att du ska kunna hitta de rättsfall och beslut som är relevanta för just ditt specifika ärende. Ditt sökresultatet kan du avgränsa både med hjälp av fritext och filtrering.
Regeringen har fattat beslut om förnyat tillstånd till Vattenfall för vindkraftsparken Kriegers flak söder om Trelleborg. Ändringen innebär att större vindkraftverk kan byggas och att de kan vara i drift under hela sin tekniska livslängd.
2 jun 2022
Regeringen beslutar nu om flera uppdrag för att få en grund för framtidens vargförvaltning.
En man åtalades för grovt artskyddsbrott efter att ha handlat med och salufört särskilt hotade, sällsynta och skyddsvärda reptiler. Enligt hovrätten har den åtalade mannen gjort sig skyldig till sex fall av grovt artskyddsbrott och 24 fall av artskyddsbrott som inte är grovt.
9 maj 2022
JP Infonets webbplatser använder cookies för att fungera på ett bra sätt. Genom att välja "acceptera" samtycker du till att cookies används. Läs mer
Kakor som används för att avgöra vilka sidvisningar som hör till samma användarbesök. Behövs för inloggning samt optimering.
Denna kaka används för att hålla reda på vilka kakor som användaren accepterat att vi lagrar.
Denna kaka sätts för användare som använder federerad inloggning.
Denna kaka sätts för användare som skickat in kursutvärderingar.
Denna kaka sätts då en användare vill dölja en notis.
Denna kaka håller reda på om användaren har lämnat sin e-postadress när den ska ladda ner en fil från den publika sajten.
Kakan möjliggör för webbkursexamintioner för användare utan personligt konto.
Kaka som används för uppspelning av video. Används för att hålla en anonym användarsession.
Sparar språkval för Twitter-flödet.
Denna kaka används för att särskilja användare.
Kakor som används för besöksmätning.
Dessa kakor används för webbanalys funktionalitet och tjänster från hotjar.
Används för risksigillet i sidfoten på publik sajt.
Används för att analysera användarbeteende och skräddarsy marknadsföring.
Kakor för Google Advertising
Kaka för att spara IP-adresser för att identifiera företag eller organisationer som besöker webbsidan.