Webbinarium: Videomöten – dataskydd, GDPR och integritet

I detta webbinarium reder dataskyddsjuristen Didrik Värmon ut regelverket och pekar på både möjligheter och begränsningar med videosamtal. Hur gör vi med personärenden? Kan vi hålla nämndmöten på distans? Vad är en ”säker överföring”?

Behöver du hjälp med rådgivning inom dataskydd?

Den här sändningen spelades in i maj 2020. Ny praxis och lagändringar kan ha tillkommit sedan dess.

Didrik Värmon

Medverkande

Didrik Värmon Data Protection Officer, Hoist Finance

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom it-rätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

  • JP ITnet

    Informationstjänsten för dig som arbetar med juridiska frågor inom IT och dataskydd.
  • JP Registerförteckning

    Ett enkelt och användarvänligt verktyg för att uppfylla krav på dokumentation av personuppgiftsbehandling.
  • Rådgivning inom dataskydd

    Behöver du vägledning i frågor som rör GDPR och dataskydd? Våra specialiserade jurister hjälper gärna till.

Nyheter

2022 beslutade IMY att påföra Klarna Bank AB en sanktionsavgift om 7,5 miljoner kronor för att bolaget hade brustit i sin informationsskyldighet. Nu sänks sanktionsavgiften.

25 apr 2023

En utredare ska föreslå lagändringar i syfte att göra det enklare att kamerabevaka för bland annat kommuner som utför en uppgift av allmänt intresse.

24 apr 2023

I denna analys kommer vår expert Charlotta Kronblad att utforska förutsättningarna för den artificiella intelligensens intåg i skolans värld och hur vi bäst kan förbereda oss inför detta.

24 apr 2023