Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Ja till en lag om socialdataregister

Riksdagen har röstat ja till regeringens förslag att införa en socialdataregisterlag som ska komplettera EU:s dataskyddsförordning.

Förslaget utökar Socialstyrelsens möjlighet att behandla personuppgifter och ger myndigheten möjlighet att behandla personuppgifter i ett socialdataregister på ett ändamålsenligt sätt. Registret ska bidra till en ökad kunskap för att utveckla och förbättra socialtjänsten och verksamhet enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade.

Det införs även en skyldighet för verksamheter som bedrivs enligt socialtjänstlagen och lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade att lämna de uppgifter som behövs i ett socialdataregister till Socialstyrelsen.

Lagen börjar gälla den 1 augusti 2026 och bestämmelserna om uppgiftsskyldighet börjar gälla den 1 augusti 2027.

Publicerad 22 maj 2026

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom socialrätt:

Se vår integritetspolicy

Nyheter

Regeringen tillsätter en utredning som ska föreslå hur skyddet för barn i digitala miljöer kan stärkas. Uppdraget ska redovisas senast den 11 augusti 2027.

17 jun 2026

Regeringen väljer att dra tillbaka sitt förslag om fängelse för 13-åringar. I stället kommer ett nytt förslag om fängelse för 14-åringar att lämnas i sommar.

17 jun 2026

Riksdagen har röstat ja till att för den som har begått brott och är i åldern 15–17 år ska, om en frihetsberövande påföljd inte kan undvikas, påföljden bestämmas till fängelse i stället för sluten ungdomsvård.  

19 maj 2026