Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Tingsrätten meddelar att Aurora-målet kommer att prövas i domstol

miljo-Tingsratten-meddelar-att-Aurora-malet-kommer-att-provas-i-domstol.jpg

I slutet av mars beslutade tingsrätten att utfärda stämning i det uppmärksammade grupptalemålet mellan 300 personer och staten. Staten ges tre månader att lämna sitt yrkande.

I november förra året väcktes en talan om att den svenska staten i första hand ska anses ha kränkt fri- och rättigheter enligt europeiska konventionen om skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande rättigheterna (EKMR). Gruppen om 300 personer yrkar att staten agerat i strid med EKMR genom att bland annat ha underlåtit att vidta tillräckligt många och nog adekvata åtgärder för att kontinuerligt bidra till att begränsa klimatpåverkan. Den 21 mars beslutade tingsrätten att utfärda stämning i målet, och staten ges tre månader att bemöta stämningen med sitt eget yrkande.

Publicerad 18 apr 2023

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom miljörätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

MÖD anser att de uppgifter som länsstyrelsens lämnat varit tillräckliga för att visa att klättrings- och vandringsleden innebär en otillåten störning av en skyddad art som omfattas av sekretess. 

20 maj 2025

Riksdagen har nu sagt ja till regeringens förslag om lättnader i strandskyddsreglerna. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2025.

19 maj 2025

MÖD bedömer att det saknats förutsättningar för att meddela strandskyddsdispens för förlängning av en befintlig brygga vid ett fritidshus på en ö utan fasta bro- och färjeförbindelser.

22 apr 2025