lagkommentar till lagen om medbestämmande i arbetslivet
Lagkommentaren är skriven av Jerker Öhrfeldt och Niklas Wallentin och fokuserar på den praktiska tillämpningen och tolkningen av bestämmelserna i lagen.
Den här lagkommentaren är en del av JP Juridiskt Bibliotek där du hittar alla våra lagkommentarer, samt analyser av ny lagstiftning och oklara rättsfrågor. Klicka på Prova gratis för att testa tjänsten och hålla dig à jour med gällande rätt.

Kommentar till lagen om medbestämmande i arbetslivet
Lagen om medbestämmande i arbetslivet (1976:580), MBL, handlar om anställdas rätt till medinflytande på arbetsplatserna.
Lagen innebär att om arbetsgivaren har kollektivavtal har de fackliga organisationerna rätt till information om verksamheten. Arbetsgivaren är också skyldig att förhandla med facket före beslut om att förändra verksamheten eller om att ändra förhållanden för enskilda arbetstagare.
MBL är en ramlag vilket innebär att medbestämmandets konkreta utformning är tänkt att fastställas i ett samverkansavtal som skrivs mellan kollektivavtalsslutande parter. I annat fall tillämpas lagen.
I lagkommentaren analyseras lagen paragrafvis i syfte att tydliggöra hur varje enskilt rekvisit ska tolkas. Hänvisningar görs till förarbeten och relevant praxis.
Kommentaren är utformad för att vara till nytta för alla som på olika sätt behöver vägledning för att kunna bedöma om och hur de ska tillämpa lagen.
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom arbetsrätt och arbetsmiljörätt:
Upptäck mer
Kurser
Tjänster
Nyheter
En ny rapport från Försäkringskassan visar att kvinnor i genomsnitt har nästan dubbelt så många sjukpenningdagar som män.
22 apr 2025
Hör vår arbetsrättsjurist Lisa Hallstedt svara på frågan i det senaste avsnittet av JP play Arbetsliv.
22 apr 2025
Vår expert Johan Sigeman analyserar ett avgörande som kretsar kring intressanta frågor om en polisanställd som inte befunnits vara lämplig för säkerhetsklassat arbete.
14 apr 2025