Webbinarium: LVU- och LVM-utredningar, att skriva för rekvisiten
Vad är egentligen viktigt att tänka på i tvångsvårdsutredningar? Hur skiljer de sig från ”vanliga” utredningar? Och vad behöver lyftas fram och tydliggöras? I det här webbinariet reflekterar JP Infonets jurister och rådgivare Emma Fall och Linda Wallin kring tvångsvårdsutredningar och sina erfarenheter kring dessa utifrån domstolsprocesser.
Behöver du hjälp med rådgivning inom sociala frågor?
Den här sändningen spelades in i juni 2022. Ny praxis och lagändringar kan ha tillkommit sedan dess.
Medverkande
Emma är juridisk rådgivare på JP Infonet och har även mångårig erfarenhet från socialtjänst i form av arbete som handläggare och chef. Hon är huvudsakligen inriktad på social- och familjerätt, offentlighet och sekretess samt förvaltnings- och kommunalrätt och leder bland annat kurser inom socialrätt.
Medverkande
Upptäck mer
Kurser
Tjänster
Nyheter
Vår jurist och redaktör Marianne Jakobsson sammanfattar Justitieombudsmannens beslut.
16 sep 2025
Frågan är om man kan tillmötesgå en gode mans önskemål om att inte sätta in något kök i lägenhet i gruppbostad? Läs juristens svar.
16 sep 2025
IMY har startat ett vägledningsprojekt tillsammans med socialförvaltningen i Kalmar kommun. Tillsammans ska de undersöka hur AI kan användas på ett säkert sätt inom socialtjänsten.
1 sep 2025