Webbinarium: Digitala beslut och algoritmisk (o)rättvisa
I detta webbinarium pratar Charlotta Kronblad om trenden att allt fler beslut inom offentlig sektor fattas av algoritmiska beslutssystem och vad detta innebär ur ett juridiskt perspektiv. Charlottas forskning fokuserar på vad som händer när algoritmer fallerar och hamnar i domstol. Har våra domstolar kompetens att utvärdera algoritmer som bevis, och förmåga att rätta till de beslut och beslutsprocesser som blivit fel?
Testa vår informationstjänst JP Förvaltningsnet.
Den här sändningen spelades in i maj 2022. Ny praxis och lagändringar kan ha tillkommit sedan dess.
Medverkande
Charlotta Kronblad arbetar som doktorerat på ”Digital impact on the legal field” på Chalmers Tekniska högskola och som dessförinnan arbetade 10 år som jurist både i privat och offentlig verksamhet. Hon är en välkänd föreläsare i gränslandet mellan digitala teknologier, juridik och organisationsutveckling. Charlotta håller utbildning inom IT-rätt och dataskydd.
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom förvaltningsrätt:
Tjänster
Tjänsten för dig som arbetar med förvaltningsrättsliga frågor såväl inom privat som offentlig verksamhet.
JP Rättsfallsnet—Kommunallagen
Tjänsten ger dig tillgång till alla domar på området. För dig som arbetar med kommunalrättsliga frågor är tjänsten ett värdefullt stöd.
JP Rättsfallsnet—Sekretess
JP Rättsfallsnet–Sekretess ger dig tillgång till alla domar om sekretess som avgjorts med stöd av tryckfrihetsförordningen och OSL.
Nyheter
Regeringen har beslutat om ett uppdrag till Sveriges nationella cybersäkerhetscenter för att öka säkerheten kopplat till valen nästa år.
25 nov 2025
Läs juristens svar på frågan.
25 nov 2025
Riksdagen har röstat ja till regeringens förslag om ändringar i vallagen. Syftet med ändringarna är att skydda de allmänna valen och stärka möjligheterna att utnyttja rösträtten.
27 okt 2025