Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Utvärderingsmodell stred mot likabehandlingsprincipen

En utvärderingsmodell i vilken anbudspriserna räknas upp till en viss nivå hindrar leverantörerna att konkurrera med ett lägre pris. En sådan modell strider därför mot likabehandlingsprincipen. Det konstaterar Kammarrätten i Göteborg i en dom som meddelades i slutet av december.  

upphandling_Utvarderingsmodell_stred_mot_likabehandlingsprincipen_16x9.jpg

En region upphandlade serviceresor och tillämpade golvpriser, vilket innebar att anbudsgivaren inte fick lägga anbud med lägre anbudspris än ett visst angivet golvpris. Om anbudsgivaren ändå la ett lägre pris gällde golvpriset som anbudspris.           

Kammarrätten konstaterar att regionen har använt sig av golvpris i upphandlingen på så sätt att anbudspriser lägre än detta pris räknas upp till den angivna nivån. Även en utvärderingsmodell i vilken anbudspriserna räknas upp till en viss nivå hindrar leverantörerna att konkurrera med ett lägre pris. En sådan modell strider därför mot likabehandlingsprincipen.     

Publicerad 21 jan 2020

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom konkurrensrätt och upphandlingsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Både underinstans och kammarrätt bedömer att de specifikationer som bolaget har bifogat sitt anbud var tillräckliga och att förtydligandet inte har ändrat något i sak. Överklagandet avslås.   

22 okt 2025

Regeringen har presenterat en omfattande reform för offentliga affärer. Syftet är bland annat att göra den offentliga upphandlingen mer strategisk och effektiv.

21 okt 2025

I en klargörande analys redogör professor Tom Madell för avtalstolkning vid offentlig upphandling. 

15 okt 2025