Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Tillsyn mot Google inleds

Hur samlar Google in och använder platsdata från svenska användare? Datainspektionen inleder nu en granskning för att ta reda på det.

dataskydd_Tillsyn_mot_Google_inleds_16x9.jpg

Konsumentorganisationen Sveriges Konsumenter har lämnat ett klagomål till Datainspektionen som handlar om hur Google samlar in och använder platsdata från användare av Android-telefoner. Myndigheten inleder nu en tillsyn mot Google för att kontrollera att företaget följer reglerna enligt GDPR.

– Det här är ett klagomål som lyfts fram av flera europeiska konsumentorganisationer och som potentiellt berör en stor mängd personer. Därför vill vi utreda detta för att säkerställa att Google har följt reglerna i dataskyddsförordningen, säger Datainspektionens generaldirektör Lena Lindgren Schelin.

Publicerad 29 jan 2019

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom it-rätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Vår jurist och rådgivare Simon Jernelöv svarar på frågan.

18 jun 2025

Sjukhusstyrelsen har i egenskap av personuppgiftsansvarig behandlat personuppgifter i strid med GDPR och får en reprimand från IMY.

17 jun 2025

Lyssna på vår jurist och rådgivare Beata Rosvall när hon förklarar skillnaden mellan anonymiserade och pseudonymiserade personuppgifter i detta JP play-avsnitt.

17 jun 2025