Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Nu är förhandling möjlig i offentlig upphandling – är du redo?

Pernilla Rasiwala, advokat på Elici Advokat AB och expert på upphandling med stor erfarenhet av förhandling inom upphandling i försörjningssektorn, har skrivit en praktiskt användbar artikel om dialog och förhandling.

Det finns en hel del saker som är bra att känna till och kunna förhålla sig till vid dialog och förhandling, såväl för den upphandlande myndigheten som för leverantören.

I denna artikel får du ta del av advokat Pernilla Rasiwalas kortfattade, men mycket viktiga tips om vad du som är leverantör bör tänka på när du för dialog eller förhandlar i en offentlig upphandling. Tipsen har delats in efter de olika skedena av en upphandling.

Ta del av hela artikeln genom att ladda ner den. 

Publicerad 7 nov 2017

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom konkurrensrätt och upphandlingsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Både underinstans och kammarrätt bedömer att de specifikationer som bolaget har bifogat sitt anbud var tillräckliga och att förtydligandet inte har ändrat något i sak. Överklagandet avslås.   

22 okt 2025

Regeringen har presenterat en omfattande reform för offentliga affärer. Syftet är bland annat att göra den offentliga upphandlingen mer strategisk och effektiv.

21 okt 2025

I en klargörande analys redogör professor Tom Madell för avtalstolkning vid offentlig upphandling. 

15 okt 2025