Hovrätten skärper straff för hänsynslös dödsmisshandel av kaniner

Svea hovrätt dömer fyra unga män för djurplågeri efter att de plågat två kaniner till döds. Männen som är mellan 17 och 20 år får sina straff skärpta av hovrätten. Domen sammanfattas och kommenteras här av jurist Helena Striwing.

Fyra unga män ställdes inför rätta efter att de två kaninerna plågats till döds. Männen eldade upp den ena kaninen och hetsade en hund att bita den andra. Tingsrätten konstaterade att männen uppenbarligen utsatt djuren för lidande i direkt syfte att plåga dem till döds. Tillvägagångssättet var sådant att de tilltalade visat särskild hänsynslöshet.

Tingsrätten dömer därför männen för djurplågeri. Hovrätten instämmer sedan i tingsrättens bedömning i ansvarsdelen men skärper straffen till fängelse och böter.

Läs mer om domstolens bedömning, straffet för djurplågeri och Helena Striwings kommentarer till domen genom att ladda ner dokumentet. 

 

Publicerad 2 jun 2016

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom förvaltningsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

  • JP Förvaltningsnet

    Tjänsten för dig som arbetar med förvaltningsrättsliga frågor såväl inom privat som offentlig verksamhet.
  • JP RättsfallsnetKommunallagen

    Tjänsten ger dig tillgång till alla domar på området. För dig som arbetar med kommunalrättsliga frågor är tjänsten ett värdefullt stöd.
  • JP RättsfallsnetSekretess

    JP Rättsfallsnet–Sekretess ger dig tillgång till alla domar om sekretess som avgjorts med stöd av tryckfrihetsförordningen och OSL.

Nyheter

Regeringen har gett Statskontoret i uppdrag att analysera och kartlägga myndigheternas informations- och kommunikationsverksamhet.

12 sep 2023

Det finns ingen skyldighet för myndigheter att lämna ut en begärd allmän handling digitalt. Det kommer kammarrätten fram till i en ny dom.

12 sep 2023

Vår expert Emma Rönström sammanfattar och analyserar ett beslut från JO.

8 sep 2023