Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Fler myndigheter bör innovationsupphandla

En vanlig uppfattning bland upphandlande myndigheter är att inköp av spetsteknik och avancerade systemlösningar är svårt. Dessutom innebär det innovationsupphandling som anses vara tids- och kostnadskrävande. Det ses därför ofta som något som myndigheten inte bör eller kan göra. Upphandlingsmyndighetens senaste rapport föreslår dock att fler upphandlande myndigheter bör ägna sig åt innovationsupphandling. 

Upphandlingsmyndigheten har fått i uppdrag av regeringen att utveckla processer och kriterier för upphandling av innovationer och ny teknik som är baserade på spetstekniker och avancerade systemlösningar. Resultatet har myndigheten presenterat i rapporten ”Möjligheter för ökad upphandling av spetsteknik och avancerade systemlösningar”.

En av slutsatserna är att upphandlingslagstiftningen inte är ett hinder för introduktion av spetsteknik och avancerade systemlösningar med genomgripande effekter för miljön. Genom innovationsupphandling har det tvärtom skapats möjligheter för offentlig sektor att utveckla spetsteknologiska lösningar.    

 För att öka möjligheterna för spetsteknik och avancerade systemlösningar behövs bland annat:

  • Mer kunskap och kompetens hos upphandlande myndigheter när det gäller hur innovationsupphandlingar kan genomföras.
  • Mer utvecklade samarbetsstrukturer mellan upphandlande myndigheter, innovativa företag och forskare.

Publicerad 20 mar 2018

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom konkurrensrätt och upphandlingsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Både underinstans och kammarrätt bedömer att de specifikationer som bolaget har bifogat sitt anbud var tillräckliga och att förtydligandet inte har ändrat något i sak. Överklagandet avslås.   

22 okt 2025

Regeringen har presenterat en omfattande reform för offentliga affärer. Syftet är bland annat att göra den offentliga upphandlingen mer strategisk och effektiv.

21 okt 2025

I en klargörande analys redogör professor Tom Madell för avtalstolkning vid offentlig upphandling. 

15 okt 2025