Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Allt du behöver veta om allmänna handlingars offentlighet, samlat på ett och samma ställe

Nu finns JP Infonet Förlags digitala lagkommentar som behandlar 2 kapitlet tryckfrihetsförordningen och frågan om allmänna handlingars offentlighet på djupet. Förutom de genomgripande lagkommentarerna ger JP Kommentarer Allmänna handlingar tillgång till ett stort utbud av relaterat material, såsom vägledande domar, förarbeten och angränsande lagstiftning. Lagkommentaren speglar alltid gällande rätt och utgör ett ovärderligt stöd i myndigheters arbete.

Lagkommentaren är författad av Natalie Glotz Stade. Natalie är stadsjurist med gedigen erfarenhet inom det förvaltningsrättsliga området.

Läs mer om JP Kommentarer Allmänna handlingar här.

Publicerad 14 mar 2014

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom förvaltningsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Riksdagen har röstat ja till regeringens förslag om ändringar i vallagen. Syftet med ändringarna är att skydda de allmänna valen och stärka möjligheterna att utnyttja rösträtten.

27 okt 2025

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om en ny sekretessbrytande bestämmelse. Lagändringarna träder i kraft den 1 december 2025.

24 okt 2025