Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Regeringen vill senarelägga införandet av digitala nationella prov

Införandet av digitala nationella prov har omgärdats av problem, och vid flera tillfällen har prov med kort varsel behövt genomföras på papper i stället för digitalt. Det har orsakat osäkerhet och merarbete för skolorna. Regeringen avser därför att se över Skolverkets uppdrag och skjuta fram införandet.

Regeringens inriktning är att de nationella proven ska genomföras analogt fram till dess att ett nytt betygssystem införs. Innan det nya systemet införs ska en kvalitetssäkrad lösning för digitala prov vara på plats.

Publicerad 8 dec 2025

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom skoljuridik:

Se vår integritetspolicy

Nyheter

Riksdagen har beslutat om flera lagändringar inom skolområdet. Bland nyheterna finns införandet av ett mer likvärdigt betygssystem. Här är ett urval av de förändringar som är på väg att träda i kraft.

17 jun 2026

Vår skoljurist Kristin Lago svarar på frågan. 

15 jun 2026

I det här JP play-avsnittet förklarar Simon Jernelöv, jurist och rådgivare, vad som kommer att hända och vad fristående huvudmän behöver göra när offentlighetsprincipen börjar gälla dem.

15 jun 2026