Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Ja till skärpta krav i kommunal vuxenutbildning i sfi

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om att skärpa kraven i kommunal vuxenutbildning i svenska för invandrare (sfi).

Förslagen innebär i huvudsak följande:

  • Rätten att delta i sfi ska gälla i tre år från den tidpunkt då personen för första gången togs emot till utbildningen, med vissa möjligheter till förlängning.
  • Kommunen ska upprätta en handlingsplan för sina insatser att nå de personer i kommunen som har rätt till sfi.
  • Den som har rätt till sfi ska ha rätt att delta i utbildningen även i en annan kommun än hemkommunen, om personen med hänsyn till sina personliga förhållanden har särskilda skäl.
  • När en person tas emot till sfi ska dennes kunskaper bedömas, om en sådan bedömning inte är uppenbart onödig. Resultatet av bedömningen ska ligga till grund för den individuella studieplanen.
  • Den individuella studieplanen för en elev i sfi ska innehålla en uppgift om den tidpunkt då eleven för första gången togs emot till utbildningen.

Lagändringarna börjar gälla den 1 januari 2026.

Publicerad 8 dec 2025

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom skoljuridik:

Se vår integritetspolicy

Nyheter

ÖKN bifaller överklagan och beslutar att eleven ska tas emot i anpassad grundskola.  

7 okt 2026

Vilka regler gäller för en skolas möjlighet att få ersättning för en elevs skadegörelse? Läs vår expertanalys.

6 okt 2026

Om en elev ska prova en annan skola på grund av disciplinära åtgärder efter beslut av rektor, är kommunen då skyldig att ordna skolskjuts för eleven? Läs juristens svar!

6 okt 2026