Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Ökat antal överprövningsmål under förra året

Antalet överprövningsmål i förvaltningsdomstolarna 2023 ökade med 17 procent jämfört med året innan. Det framgår av statistik som Upphandlingsmyndigheten nyligen publicerade.  

Antalet överprövningsmål ökade i samtliga instanser under 2023. Antalet överprövningsmål i förvaltningsrätterna uppgick till 2 956, en ökning med 12 procent. I kammarrätterna ökade antalet mål med 33 procent och uppgick till 742. I Högsta förvaltningsdomstolen var ökningen 44 procent och antalet mål 244.

Under 2023 avgjorde förvaltningsrätterna 2 878 mål om överprövning av upphandlingar. I drygt 9 procent av målen fick den leverantör som ansökte om överprövning helt eller delvis bifall. I cirka 57 procent av målen gjorde domstolen en sakprövning, men avslog ansökan om överprövning. 35 procent av målen avgjordes i förvaltningsrätterna utan en prövning i sak.

Publicerad 25 apr 2024

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom konkurrensrätt och upphandlingsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Både underinstans och kammarrätt bedömer att de specifikationer som bolaget har bifogat sitt anbud var tillräckliga och att förtydligandet inte har ändrat något i sak. Överklagandet avslås.   

22 okt 2025

Regeringen har presenterat en omfattande reform för offentliga affärer. Syftet är bland annat att göra den offentliga upphandlingen mer strategisk och effektiv.

21 okt 2025

I en klargörande analys redogör professor Tom Madell för avtalstolkning vid offentlig upphandling. 

15 okt 2025