Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Utökade möjligheter att besluta om undantag från LUFS

upphandling-Utokade-mojligheter-att-besluta-om-undantag-fran-LUFS.jpg

Regeringen remitterar en promemoria med förslag om ändringar i LUFS, som innebär att Försvarsmakten och Försvarets materielverk i vissa enskilda fall ska få möjlighet att besluta om de undantag från LUFS som är nödvändiga med hänsyn till Sveriges väsentliga säkerhetsintressen om upphandlingen har ett värde som är högst 200 miljoner kronor.

Lagändringen föreslås börja gälla den 1 juni 2023. 

Publicerad 12 jan 2023

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom konkurrensrätt och upphandlingsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Förvaltningsrätten tillämpade direktivstyrda bestämmelser enligt LOU utan att utreda eller motivera varför, trots att upphandlingsdokumentet angav icke-direktivstyrd reglering.   

3 sep 2025

Två av vår experter analyserar kammarrättens avgörande som behandlar i vilka fall domstolarna ska utöva sin utredningsskyldighet i mål om upphandling.  

2 sep 2025

HFD har i ett mål från mars i år klargjort hur den ser på tidpunkten för avslutandet av ett upphandlingsärende. Vår expert analyserar domen!

23 maj 2025