Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Domstolar bör inte avbryta pågående LVU-vård

Högsta förvaltningsdomstolen har slagit fast att domstolar bör undvika att i avvaktan på slutlig dom besluta om avbrott i pågående vård med stöd av LVU. Ett avbrott kan medföra ytterligare skada för ett omhändertaget barn och inte ens domstolen kan säkert veta hur det kommer att gå i den slutliga domen. 

Det aktuella målet gällde frågan om de tre barnens hemförhållanden var sådana att det fanns skäl för vård enligt LVU. Kammarrätten ansåg inte det, men HFD kom till motsatt uppfattning. Besluten som återges i analysen var om barnen skulle vara omhändertagna under tiden fram till den slutliga domen i målet. I detta fall gick det fram och tillbaka med tvångsvården men trots allt verkar barnen ha varit kvar i jourhemmet under de korta perioder som vården ska ha varit hävd.

Ladda hem hela analysen skriven av JP Infonets expert Lars Clevesköld.

Publicerad 27 jun 2016

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom socialrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Vår jurist och redaktör Marianne Jakobsson sammanfattar Justitieombudsmannens beslut.

16 sep 2025

Frågan är om man kan tillmötesgå en gode mans önskemål om att inte sätta in något kök i lägenhet i gruppbostad? Läs juristens svar.

16 sep 2025

IMY har startat ett vägledningsprojekt tillsammans med socialförvaltningen i Kalmar kommun. Tillsammans ska de undersöka hur AI kan användas på ett säkert sätt inom socialtjänsten.  

1 sep 2025