Vem har företrädesrätt till ett nytt vikariat?

Vi vill inledningsvis upplysa om att svaret som ges är övergripande och inte en rekommendation till beslut i något enskilt fall.

arbetsliv_Vem_har_foretradesratt_till_ett_nytt_vikariat_16x9.jpg

Fråga:


Ett företag har en anställd på ett vikariat som snart går ut och en anställd med provanställning som de inte kommer att förlänga till en tillsvidareanställning. De har nämligen bara behov av en person för de aktuella arbetsuppgifterna. Kommer någon av de två anställda ha företrädesrätt till ett nytt vikariat?

Svar:


Enligt 25 § LAS kan en tidigare arbetstagare ha företrädesrätt till en ny anställning. En grundläggande förutsättning för att det ska bli fråga om företrädesrätt är att en ny anställning sker. Om ni skulle välja att inte avsluta provanställningen övergår denna i en tillsvidareanställning och någon fråga om företrädesrätt uppkommer inte. 

Om ni däremot väljer att avsluta provanställningen och genomföra en nyanställning kan den tidigare vikarien ha företrädesrätt. En av förutsättningarna för det är att personen varit anställd hos arbetstagaren i sammanlagt mer än tolv månader under de senaste tre åren. Den tidigare provanställde kommer inte att ha företrädesrätt eftersom det inte gäller den som har haft en provanställning som sin senaste anställningsform.

Frågan är besvarad av vår arbetsrättsjurist Anna Dahlin

Publicerad 11 nov 2019

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom arbetsrätt och arbetsmiljörätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

  • JP Arbetsmiljönet

    Informationstjänsten för dig som är arbetsmiljöansvarig, skyddsombud eller har en samordnande roll.
  • JP Arbetsrättsnet

    Informationstjänsten för dig som har personalansvar eller jobbar på en personal- och HR-avdelning.
  • JP LaglistaArbetsmiljö

    Bevaka lagar som berör arbetsmiljöfrågor med en enkel och användarvänlig laglista. Och få personligt stöd av våra jurister.

Nyheter

För första gången ger Diskrimineringsombudsmannen ut en rapport som på en övergripande nivå beskriver diskriminering i Sverige.

5 jun 2023

Nya forskningsrön gör att Myndigheten för arbetsmiljökunskap behöver uppdatera riktlinjerna som de ger ut för alkoholproblem på arbetsplatser. De nya riktlinjerna beräknas vara klara hösten 2023.

5 jun 2023

Juli är den månad då flest unga skadas på jobbet. Nu inspekterar Arbetsmiljöverket arbetsplatser som är vanliga bland ungdomar.

5 jun 2023