Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Mer ändamålsenliga sammansättningsregler för mark- och miljödomstolarna

Regeringen föreslår i en proposition att reglerna för hur mark- och miljödomstolen ska vara sammansatt i olika mål och ärenden görs mer flexibla och ändamålsenliga. 

mark_miljo_Mer_andamalsenliga_sammansattningsregler_for_mark_och_miljodomstolarna_16x9.jpg

Den föreslagna regleringen innebär att sammansättningen i större utsträckning bestäms efter det enskilda målets eller ärendets karaktär. Regeringen föreslår också att Mark- och miljööverdomstolen ska kunna bestå av tre i stället för fyra ledamöter vid avvisning av ett överklagande och vid annan handläggning än avgörande av ett mål eller ärende. 

Lagändringarna föreslås börja gälla den 1 juli 2021.

Publicerad 16 mar 2021

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom fastighetsrätt och samhällsplanering:

Se vår integritetspolicy

Nyheter

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag till lagändringar som gäller presumtionshyror. Lagändringarna börjar gälla den 1 januari 2026.

28 nov 2025

I målet fastställer MÖD kommunens beslut att ge bygglov. Läs vårt referat!

27 nov 2025

Hovrätten nekar ett dödsbo tillstånd att överlåta en hyresrätt till en dotter som varaktigt sammanbott med den avlidna hyresgästen.

28 okt 2025