Kan arbetsgivaren kräva att personal utför annat arbete under begränsad tid?

Vi vill inledningsvis upplysa om att svaret som ges är övergripande och inte en rekommendation till beslut i något enskilt fall.

arbetsliv_Kan_arbetsgivaren_krava_att_personal_utfor_annat_arbete_under_begransad_tid_16x9.jpg

Fråga:

Är det möjligt för arbetsgivare att kräva att personal utför annat arbete utanför det egna avtalsområdet inom den egna organisationen under en begränsad tid? Detta utifrån när det råder allvarlig personalbrist.

Svar:

Förändring av arbetstagares arbetssituation som innebär att arbetsgivaren förflyttar arbetstagaren till en annan arbetsplats eller ger andra arbetsuppgifter kan vara möjligt, så länge det inte strider mot de avtalade villkoren i anställningsavtalet eller kollektivavtalet. Arbetsgivarens utrymme att själv ändra avtalsvillkoren är relativt begränsat och i princip obefintligt om villkoren följer av kollektivavtal eller lag.

Om kollektivavtal är tillämpligt, har arbetsgivaren en skyldighet att på eget initiativ förhandla med arbetstagarorganisationen innan arbetsgivaren beslutar om sådana viktigare förändringar av arbets- eller anställningsförhållandena för arbetstagare som tillhör organisationen (se 11 § lagen om medbestämmande i arbetslivet, MBL).

För kommuner och regioner som behöver förstärka resurser och bemanning under våren 2020 finns särskild information från SKR och Sobona med anledning av det nya coronaviruset (se Cirkulär 20:13). Arbetsgivarsidan har i cirkuläret uttalat sig kring bland annat Allmänna bestämmelser (AB) § 6 så att arbetsgivaren har möjlighet att beordra en arbetstagare att vikariera för en annan arbetstagare. Arbetsgivaren kan enligt denna tolkning ge arbetstagaren arbetsuppgifter som normalt ligger utanför arbetsskyldigheten i det ordinarie anställningsavtalet. Om en sådan tolkning inte delas av arbetstagarsidan gäller arbetstagarorganisationens mening vid tvist om medlems arbetsskyldighet till dess tvisten slutligt prövats (34 § MBL), om inget annat framgår av kollektivavtalet. Arbetsgivarens förhandlingsskyldighet gäller även här enligt 11 § MBL, om inget annat framgår av lag eller kollektivavtal.

Frågan är besvarad av jurist Fanny Vesterberg.

Vill du ta del av fler frågor och svar inom arbetslivsområdet?


Prova då våra informationstjänster JP Arbetsmiljönet och JP Arbetsrättsnet. Som användare av tjänsterna får du bland annat tillgång till en kostnadsfri frågeservice. Du kan både ställa dina egna frågor och ta del av andras. 

Senast uppdaterad 24 mar 2020

Mer om Arbetsrätt
Utbildningar
  • Är du chef och har personalansvar eller jobbar du med HR-frågor inom offentlig sektor, och vill lära dig med om praktiskt dataskyddsarbete inom kommunledning eller förvaltning är det här en kurs för dig.

    Helsingborg 1-dagskurs Kursledare: Laura Gashi, Emma Svärd
  • Kursen riktar sig till chefer och anställda som behöver kännedom om vilka lagar och föreskrifter som gäller och som behöver ta ett strategiskt och systematiskt grepp om hur man arbetar förebyggande och åtgärdande kring problem med hot, våld och trakasserier i sin organisation.

    Online 1-dagskurs Kursledare: Susanne Strand, Jessica Deinoff

Om JP Infonet


JP Infonet erbjuder tjänster och vägledning för dig som berörs av juridik i din yrkesroll. Vår vision är att tillgängliggöra juridiken, så att du som kund ska få all information, beslutsstöd och kompetens du behöver – på det sätt som du föredrar.

Mer om oss

Prenumerera på vårt fokusbrev

Se vår integritetspolicy

Webbtjänster inom området