Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

JP Infonet hälsar Conny Larsson välkommen som ny expert

Conny Larsson är advokat hos Advokatfirman Gärde & Partners AB och juris magister i IT-rätt. Han har cirka 25 års yrkeserfarenhet av IT-rättsliga frågor inom såväl IT-avtal som personuppgifter, säkerhet och offentlighet och sekretess. Ett annat av Connys speciella intresseområden är parkeringslagstiftningen och trafiklagstiftningen, där han ägnat sig åt parkeringstvister och ärenden rörande hastighetsöverträdelser samt andra trafikbrott.

– Jag är glad att Conny Larsson har valt att samarbeta med oss då han är både kunnig och välrenommerad. Jag uppskattar särskilt hans engagemang för en korrekt tillämpad myndighetsutövning, säger Sigrid Windahl redaktör på JP Infonet. 

Publicerad 11 feb 2015

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom förvaltningsrätt:

Se vår integritetspolicy

Nyheter

Kommunstyrelsen i Staffanstorp beslutade i mars 2022 om ett omedelbart stopp mot att ta emot kvotflyktingar. Beslutet kan enligt tingsrätten inte medföra ansvar för tjänstefel.

3 feb 2026

Oavsett om dina formuleringar i ett beslut har tillkommit genom mallar, AI eller tidigare beslut gäller det att vara noggrann i korrekturläsningen. I denna analys framhåller jurist Maria Bjurholm ett JO-beslut som kan tjäna som påminnelse.  

2 feb 2026

Från och med den 1 mars 2026 får kommuner större möjligheter att göra registerkontroll vid anställning. Det har riksdagen röstat ja till.

2 feb 2026