Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Föreläggande att upphöra med bostadsrätter inte lagligt

En bostadsrättsförening fick ett föreläggande vid vite att sluta med att använda sina byggnader på ett otillåtet sätt. Användningen innebar att man upplät lägenheter och stugor med bostadsrätt. Tidigare hade det bedrivits hotell- och pensionatsverksamhet på fastigheten och det var den verksamheten man hade bygglov för.  


PBL reglerar inte upplåtelseformen av en byggnad

Enligt plan- och bygglagen (2010:900), PBL, gäller lovplikt för vissa ändringar i en byggnads användning. Till exempel krävs det bygglov om en byggnad ska användas för ett ändamål som väsentligt skiljer sig från hur den tidigare använts.

Mark- och miljööverdomstolen menar att stugornas och lägenheternas upplåtelseform i sig inte medför att byggnaderna har använts för ett väsentligt annat ändamål än tidigare. Att de nu blivit bostadsrätter talar dock starkt för att den faktiska användningen inte längre är hotellrörelse eller fritidshus för uthyrning – utan bostadsanvändning.    

Men eftersom PBL inte reglerar upplåtelseformen av en byggnad utan en byggnads faktiska användning så saknas enligt domstolen lagligt stöd för byggnadsnämndens föreläggande. Föreläggandet upphävs därför i högsta instans.

Vill du läsa en analys av rättsfallet?

JP Infonets expert Pia Pehrson, advokat och partner vid Foyen Advokatfirma, analyserar domen i JP Samhällsbyggnadsnet. Här kan du ansöka om ett kostnadsfritt testkonto

Publicerad 1 sep 2016

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom fastighetsrätt och samhällsplanering:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Vår expert Anders Bengtsson, f.d chefsrådman i Mark- och miljödomstolen vid Växjö tingsrätt, svarar på frågan.  

29 aug 2025

I den här sammanfattningen går vår jurist Josefin Almroth igenom de nya författningarna och de övergripande skillnaderna jämfört med tidigare regelverk.    

27 aug 2025

MÖD bedömer att några båtsplatsservitut omfattar rätt till båt vid brygga, men inte gångväg ner tillbåtplatsen eller bodar som har uppförts vid stranden.

20 maj 2025