Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Arbetsplatser som är vanliga bland unga inspekteras

arbetsliv-arbetsplatser-som-ar-vanliga-bland-unga-inspekteras.jpg

Ungdomar löper större risk än andra att råka ut för olyckor på jobbet och är överrepresenterade i statistiken över anmälda arbetsskador. Juli är den månad då flest unga skadas på jobbet. Nu inspekterar Arbetsmiljöverket arbetsplatser som är vanliga bland ungdomar.

Många unga sommarjobbar inom handel och restaurang, tillverkning, på lager, med fastighetsservice eller inom omsorgen. Det är också här som de flesta arbetsolyckorna sker som anmäls.

Under de senaste fem somrarna har 7 200 ungdomar mellan 16 och 24 år anmält att de skadats i arbetsolyckor med sjukfrånvaro (gäller i juni, juli, augusti). De vanligaste orsakerna till olyckorna är förlorad kontroll över transportmedel, som truckar. Det är också vanligt med belastningsskador som orsakas av tunga lyft inom omsorgen och olyckor som involverar verktyg, till exempel vassa knivar.

I år fokuserar Arbetsmiljöverket på branscherna hotell, restaurang och café, detalj- och partihandeln, camping, vandrarhem och fastighetsskötsel.

De inspektioner som myndigheten tidigare gjort i branscher med många ungdomar visar att det ofta saknas rutiner för att undersöka, riskbedöma och åtgärda risker i arbetsmiljön.

Publicerad 5 jun 2023

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom arbetsrätt och arbetsmiljörätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Nyheter

Vår expert Monika Wendleby, f.d. kammarrättsråd och rådman, analyserar AD-dom.

3 jun 2026

Hovrätten anser att det inte är förolämpning mot tjänsteman eftersom fältarbetaren inte utövade myndighet vid den aktuella händelsen.   

3 jun 2026

Regeringen vill utvidga det straffrättsliga tjänstemannaansvaret för offentligt anställda och föreslår en ny lagstiftning som ska börja gälla den 1 augusti 2026. Lisa Hallstedt, jurist och rådgivare på JP Infonet, berättar mer i detta JP play-avsnitt.

2 jun 2026