Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Tack för i år KOMMEK!

Stort tack till alla som besökte vår monter under KOMMEK-mässan i Malmö denna vecka! Några intensiva dagar med många spännande möten och samtal.

Förstapristagaren i vår tävling, Therese från Sävsjö kommun, grattis!


JP Infonets monter redo att ta emot besökare

KOMMEK är landets största och ledande mötesplats för alla som arbetar med ekonomi och styrning i kommuner, landsting och regioner.

Vi vill tacka alla som kom och besökte oss!

Publicerad 18 aug 2016

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom förvaltningsrätt:

Se vår integritetspolicy

Nyheter

Kommunstyrelsen i Staffanstorp beslutade i mars 2022 om ett omedelbart stopp mot att ta emot kvotflyktingar. Beslutet kan enligt tingsrätten inte medföra ansvar för tjänstefel.

3 feb 2026

Oavsett om dina formuleringar i ett beslut har tillkommit genom mallar, AI eller tidigare beslut gäller det att vara noggrann i korrekturläsningen. I denna analys framhåller jurist Maria Bjurholm ett JO-beslut som kan tjäna som påminnelse.  

2 feb 2026

Från och med den 1 mars 2026 får kommuner större möjligheter att göra registerkontroll vid anställning. Det har riksdagen röstat ja till.

2 feb 2026