Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Svenskars surfhistorik har avlyssnats

Spionkod i funktionella programtillägg kartlägger människors internetvanor. Det visar en granskning från Dagens Nyheter.

dataskydd_Svenskars_surfhistorik_har_avlyssnats_16x9.jpg

En granskning visar att omkring 40 000 svenskars surfhistorik har avlyssnats och sålts i jättelika databaser. Det har kunnat ske genom spionkod i programtillägg till webbläsaren Chrome och Firefox som i detalj har kartlagt vilka sidor människor besökt. Webbhistoriken har sedan skickats vidare till olika databaser. 

Dagens Nyheter har genomfört granskningen.

Publicerad 18 sep 2019

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom it-rätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) har granskat tre företags användning av kakbanners efter inkomna klagomål – och riktar kritik mot samtliga.

22 maj 2025

Tingsrätten bedömer att personen har lidit ideell skada i form av kränkning till följd av att livsmedelskedjan inte gav honom ett registerutdrag i tid.

22 maj 2025

Vår dataskyddsrådgivare och jurist Mari Heidenberg Östholm förklarar vad som gäller.

20 maj 2025