Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Snart får du bygga större komplementbostadshus

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om att den maximala storleken på komplementbostadshus ska bli 30 kvadratmeter.

mark-miljo_Snart_kan_du_bygga_storre_komplementbostadshus_16x9.jpg

I dag får ett komplementbostadshus maximalt vara 25 kvadratmeter – men från den 1 mars i år ändras reglerna. Riksdagen har nämligen sagt ja till regeringens förslag om att den maximala storleken på komplementbostadshus som får byggas utan bygglov ska bli 30 kvadratmeter.

Ändringen avser endast attefallshus som är komplementbostadshus. För komplementbyggnader, som till exempel fristående uthus och garage, gäller alltså fortsatt en maximal byggnadsarea om 25 kvadratmeter.

Publicerad 12 feb 2020

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom fastighetsrätt och samhällsplanering:

Se vår integritetspolicy

Nyheter

Regeringen ger Myndigheten för civilt försvar (MCF) i uppdrag att påbörja återupprättandet av en modern och nationell byggnads- och reparationsberedskap.

28 sep 2026

MÖD avslår överklagandet och fastställer att undantaget från bygglovsplikt inte gäller.  

28 sep 2026

Regeringen föreslår i en ny proposition att en bostadsrätt ska kunna förverkas bland annat om bostadsrättshavaren begår brott som försämrar tryggheten i närmiljön.

2 sep 2026