Regeringen stärker ambitionerna i arbetsmiljöarbetet

Arbetsmiljön på varje arbetsplats har stor betydelse för människors levnadsvillkor och är central för en väl fungerande och livskraftig arbetsmarknad. I februari fattade regeringen beslut om en ny arbetsmiljöstrategi som innebär högre ambitioner för arbetsmiljöpolitiken. 

arbetsliv_Regeringen_starker_ambitionerna_i_arbetsmiljoarbetet_16x9.jpg

– Ambitionerna för arbetsmiljöpolitiken behöver vara högre. Alla som arbetar i Sverige ska ha en arbetsmiljö som gör det möjligt att kunna och vilja arbeta ett helt arbetsliv. I regeringens nya arbetsmiljöstrategi höjer vi ambitionerna för arbetsmiljöpolitiken. Vi lägger fram politik för trygghet, utveckling och god hälsa på jobbet, säger arbetsmarknadsminister Eva Nordmark.

Den nya arbetsmiljöstrategin har fyra prioriterade områden:

  • Ett hållbart arbetsliv – alla ska kunna, orka och vilja jobba ett helt arbetsliv.
  • Ett hälsosamt arbetsliv – arbetslivet ska bidra till utveckling och välbefinnande.
  • Ett tryggt arbetsliv – ingen ska riskera liv eller hälsa på grund av jobbet.
  • En arbetsmarknad utan brott och fusk – en bristfällig arbetsmiljö aldrig ska vara ett konkurrensmedel.

Publicerad 2 mar 2021

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom arbetsrätt och arbetsmiljörätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

  • JP Arbetsmiljönet

    Informationstjänsten för dig som är arbetsmiljöansvarig, skyddsombud eller har en samordnande roll.
  • JP Arbetsrättsnet

    Informationstjänsten för dig som har personalansvar eller jobbar på en personal- och HR-avdelning.
  • JP LaglistaArbetsmiljö

    Bevaka lagar som berör arbetsmiljöfrågor med en enkel och användarvänlig laglista. Och få personligt stöd av våra jurister.

Nyheter

Vad krävs för att det ska vara fråga om en arbetsskada vid arbete hemifrån? Den frågan har Högsta förvaltningsdomstolen nu prövat.

25 apr 2023

Läs mer om hur myndigheter ska vara tillgängliga i denna analys skriven av vår jurist Maria Bjurholm.

24 apr 2023

En kvinna blev bortsållad i rekryteringsprocessen på grund av att arbetsgivaren ansåg att arbetet var för fysiskt krävande för kvinnor. DO bedömer att det var könsdiskriminering.

24 apr 2023