Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Ny lag som ska begränsa strejkrätten snart här

Den nya lagen som kommer att förhindra vissa strejker ska vara klar redan i sommar. Det meddelar arbetsmarknadsminister Ylva Johansson.

arbetsliv_Ny_lag_som_ska_begransa_strejkratten_snart_har_16x9.jpg

– Jag räknar med att den nya lagen kan finnas på plats senast 1 augusti, säger Ylva Johansson.

Lagen syftar till att begränsa rätten att ta till strejkvapnet mot en arbetsgivare som redan är bunden av avtal med ett annat fackförbund. Sådana strejker förbjuds om inte syftet är att uppnå kollektivavtal och arbetsfred.

Bakom förslaget som nu ska bli lag står de fackliga centralorganisationerna LO, TCO och Saco samt Svenskt Näringsliv.

Publicerad 20 feb 2019

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom arbetsrätt och arbetsmiljörätt:

Se vår integritetspolicy

Nyheter

Domen har stor principiell betydelse för att fastställa gränserna för EU:s behörighet när det gäller arbetsmarknaden. Läs vår analys av avgörandet!

10 feb 2026

DO finner att kommunen har brutit mot förbudet mot diskriminering i arbetslivet genom att missgynna läraren på grund av etnisk tillhörighet.

10 feb 2026

AD 2025 nr 29 klargör vem som var taxichaufförernas arbetsgivare och prövar frågor om övertid, bemanning och preskription. Vår expert Dan Holke analyserar målet.

1 dec 2025