Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Ny guide ska förebygga diskriminering

Diskrimineringsombudsmannen, DO, har lanserat en digital guide som ska hjälpa arbetsgivaren att förebygga diskriminering och främja lika rättigheter och möjligheter.

arbetsliv_Ny_guide_ska_forebygga_diskriminering_16x9.jpg

– DO:s nya guide är en bra ingång för att börja diskutera vad aktiva åtgärder handlar om och för att komma fram till vad arbetsgivare behöver göra på arbetsplatsen, steg för steg, säger Eva Nikell, projektledare för guiden.

Arbetet med aktiva åtgärder måste utgå från och anpassas efter förhållandena på varje enskild arbetsplats. Det handlar om att undersöka och analysera vilka risker för diskriminering och andra hinder för lika rättigheter och möjligheter som kan finnas i den egna verksamheten, för att kunna vidta de åtgärder som behövs.

Publicerad 23 jan 2019

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom arbetsrätt och arbetsmiljörätt:

Se vår integritetspolicy

Nyheter

Domen har stor principiell betydelse för att fastställa gränserna för EU:s behörighet när det gäller arbetsmarknaden. Läs vår analys av avgörandet!

10 feb 2026

DO finner att kommunen har brutit mot förbudet mot diskriminering i arbetslivet genom att missgynna läraren på grund av etnisk tillhörighet.

10 feb 2026

AD 2025 nr 29 klargör vem som var taxichaufförernas arbetsgivare och prövar frågor om övertid, bemanning och preskription. Vår expert Dan Holke analyserar målet.

1 dec 2025