Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Fler inspektörer mot arbetslivskriminalitet

arbetsrätt_Fler-inspektörer-mot-arbetslivskriminalitet.jpg

Arbetsmiljöverket har inlett en stor rekrytering av arbetsmiljöinspektörer. Planen är att utöka antalet inspektörer från dagens 270 till 310 personer fram till juli 2024. Av dessa kommer 60 inspektörer att jobba riktat mot fusk och brottslighet i arbetslivet, en ökning från nuvarande 20. De ska bland annat arbeta tillsammans med andra myndigheter i nya regionala center mot arbetslivskriminalitet.

Publicerad 25 mar 2022

Relaterade nyheter

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom arbetsrätt och arbetsmiljörätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

En ny rapport från Försäkringskassan visar att kvinnor i genomsnitt har nästan dubbelt så många sjukpenningdagar som män.

22 apr 2025

Hör vår arbetsrättsjurist Lisa Hallstedt svara på frågan i det senaste avsnittet av JP play Arbetsliv.

22 apr 2025

Vår expert Johan Sigeman analyserar ett avgörande som kretsar kring intressanta frågor om en polisanställd som inte befunnits vara lämplig för säkerhetsklassat arbete.

14 apr 2025