Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

En ny dataskyddslag – kompletterande bestämmelser till EU:s dataskyddsförordning

Fredagen den 12 maj överlämnade den särskilda utredaren Inga-Lill Askersjö sitt betänkande till justitieminister Morgan Johansson. Utredningens uppdrag har varit att föreslå en ny nationell reglering om personuppgiftsbehandling som på ett generellt plan kompletterar den nya dataskyddsförordningen som har beslutats inom EU.

I betänkandet föreslår utredningen att personuppgiftslagen ska upphävs och att de kompletterande bestämmelser av generell karaktär som de lägger fram ska samlas i en ny övergripande lag och förordning om dataskydd.

Den nya lagen kallas dataskyddslagen. Dataskyddsutredningen anser att enskildas intresse av skydd för sin personliga integritet väger lika tungt om uppgifter behandlas i det allmännas verksamhet som i den privata sektorn och föreslår att även myndigheter ska kunna åläggas att betala sanktionsavgifter.

Sektorsspecifik reglering, till exempel domstolsdatalagen och patientdatalagen, ses över av andra pågående utredningar. Betänkandet kommer nu att gå ut på remiss.

Håll dig uppdaterad på det senaste inför nya dataskyddsförordningen

Läs mer om JP ITnet här

Publicerad 12 maj 2017

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom it-rätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

En anställd klagade på hur övervakningsbilder av personalen hade spridits. IMY finner att myndigheten har behandlat personuppgifter i strid med GDPR.

8 okt 2025

Ett bolag gjorde en bakgrundskontroll på en person vars sambo sökt en säkerhetsklassad tjänst hos bolaget. Personen, som inte blivit informerad om bakgrundskontrollen, ansåg att den var olaglig och klagade till IMY.  

8 okt 2025