Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Jerker Öhrfeldt blir ny författare hos JP Infonet

Jerker Öhrfeldt blir vår nya författare i informationstjänsten JP Arbetsrättsnet och lagkommentaren JP Kommentarer MBL .

Jerker är ägare och VD för Arbetsrättsbyrån i Stockholm. Han har även erfarenhet som jurist på lokal nivå i en större arbetstagarorganisation. Vi hälsar vår nya författare varmt välkommen! 

Publicerad 27 maj 2014

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom arbetsrätt och arbetsmiljörätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Vår arbetsrättsjurist Lisa Hallstedt berättar om förändringarna med utgångspunkt från praxis från Arbetsdomstolen, AD 2024 nr 78 och AD 2024 nr 75 i dialog med juristen Carolina Engström.

26 maj 2025

I denna analys redogör och analyserar Viktor Robertson och William Lökke från advokatfirman Kahn Pedersen för innehållet i utredningen om säkerhetsprövningar och uppmärksammar ett antal remissinstansers synpunkter på innehållet. 

26 maj 2025

DO bedömer att fokuset för workshopen låg på visuella moment och att regionen har diskriminerat arbetstagaren genom att inte ha vidtagit skäliga åtgärder för tillgänglighet.  

26 maj 2025