Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Förslag om auktorisationssystem för e-legitimering och digital post

forvaltning-Auktorisationssystem-for-e-legitimering-och-digital-post-huvudbild.jpg

Regeringen har överlämnat en proposition till riksdagen med förslag om att införa en lag om auktorisationssystem för e-legitimering och digital post. Lagen föreslås börja gälla den 1 januari 2024. 

Regeringen föreslår att valfrihetssystem för tjänster för e-legitimering ska ersättas med auktorisationssystem. Regeringen föreslår också i propositionen att även digital post ska erbjudas via auktorisationssystem.

I väntan på riksdagens beslut förbereder Digg för uppdraget att vara tillhandahållande myndighet av auktorisationssystem. Det kommer vara en införandeperiod från fattat beslut till dess att alla förutsättningar för auktorisationssytemet finns på plats.

Publicerad 9 okt 2023

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom förvaltningsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Vår expert Jan Melander, jurist inom offentlig rätt, reder ut vad som gäller. 

16 apr 2025

Kommunfullmäktiges beslut om att inte köpa in varor och tjänster från företag verksamma i Ryssland låg utanför den kommunala kompetensen. Kammarrätten konstaterar därför att det var rätt av förvaltningsrätten att upphäva beslutet.  

16 apr 2025

Vår expert Jan Melander, jurist inom offentlig rätt, svarar på frågan.

24 mar 2025