Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Nej till att begränsa grundlagsskyddet för vissa söktjänster

dataskydd_Nej-till-att-begränsa-grundlagsskyddet-för-vissa-söktjänster.jpg

Regeringen har föreslagit flera ändringar i de grundlagar som gäller tryck- och yttrandefriheten, det vill säga tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen. Ett förslag är att grundlagsskyddet för vissa söktjänster som visar personuppgifter om brott ska begränsas, med hänsyn till skyddet för den personliga integriteten.

Riksdagen håller med om att de nuvarande reglerna ger ett otillräckligt skydd för den personliga integriteten. Samtidigt anser riksdagen att regeringens förslag skulle kunna skapa en alltför bred och oprecis möjlighet att göra inskränkningar i grundlagsskyddet genom vanliga lagar. Riksdagen sa därför nej till regeringens förslag om att begränsa grundlagsskyddet för vissa söktjänster.

Publicerad 16 maj 2022

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom it-rätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) har granskat tre företags användning av kakbanners efter inkomna klagomål – och riktar kritik mot samtliga.

22 maj 2025

Tingsrätten bedömer att personen har lidit ideell skada i form av kränkning till följd av att livsmedelskedjan inte gav honom ett registerutdrag i tid.

22 maj 2025

Vår dataskyddsrådgivare och jurist Mari Heidenberg Östholm förklarar vad som gäller.

20 maj 2025